Nominalizarile la Premiile Oscar 2015 – lista completa

Au fost anuntate nominalizarile pentru cea de-a 87-a editie a premiilor Oscar, decernate de catre Academia America de Film. Evenimentul va avea loc pe data de 22 februarie.

Nominalizarile la Premiile Oscar 2015 – lista completa

And the nominees are…

Best PICTURE (Cel mai bun film)

American Sniper
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

Best ACTOR in a Leading Role (Cel mai bun actor in rol principal)

Steve Carell – „Foxcatcher”
Bradley Cooper – „American Sniper”
Benedict Cumberbatch – „The Imitation Game”
Michael Keaton – „Birdman”
Eddie Redmayne -„The Theory of everything”

Best ACTRESS in a Leading Role (Cea mai buna actrita in rol principal)

Marion Cotillard – „Two Days, one night”
Felicity Jones – „The Theory of everything”
Julianne Moore – „Still Alice”
Rosamund Pike – „Gone Girl”
Reese Witherspoon – „Wild”

Best ACTOR in a Suppporting Role (Cel mai bun actor in rol secundar)

Robert Duvall – „The Judge”
Ethan Hawke – „Boyhood”
Edward Norton – „Birdman”
Mark Ruffalo – „Foxcatcher”
J.K. Simmons – „Whiplash”

Best ACTRESS in a Supporting Role (Cea mai buna actrita in rol secundar)

Patricia Arquette – „Boyhood”
Laura Dern – „Wild”
Kiera Knightley – „The Imitation Game”
Emma Stone – „Birdman”
Meryl Streep – „Into the woods”

BEST ANIMATED FEATURE FILM (Cel mai bun film de animatie)

Big Hero 6
BoxTrolls
How to Train Your Dragon 2
The Tale of Princess Kaguya
Song of the Sea

BEST DIRECTOR

Alejandro Gonzalez Inarritu, Birdman'
Richard Linklater, Boyhood'
Wes Anderson, The Grand Budapest Hotel'
Morten Tyldum, The Imitation Game'
Bennett Miller, Foxcatcher'

BEST COSTUME DESIGN (Cele mai bune costume)

Colleen Atwood, Into the Woods'
Anna B. Sheppard, Maleficent'
Milena Canonero, The Grand Budapest Hotel'
Jacqueline Durran, Mr. Turner'
Mark Bridges, Inherent Vice'

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM (Cel mai bun film strain)

Ida'
Leviathan'
Tangerines'
Wild Tales'
Timbuktu'

BEST MUSIC – Original Song

Glory' by Common and John Legend, Selma'
Lost Stars' by Gregg Alexander, Danielle Brisebois, Nick Lashley and Nick Southwood, Begin Again'
Everything Is Awesome' by Shawn Patterson, The LEGO Movie'
Im Not Gonna Miss You,' by Glen Campbell, Glenn Campbell: Ill Be Me'
Grateful,' Beyond the lights'

BEST MUSIC (Cea mai buna coloana sonora)

Hans Zimmer, Interstellar'
Alexandre Desplat, The Imitation Game'
Johann Johannsson, The Theory of Everything'
Alexandre Desplat, The Grand Budapest Hotel'
Gary Yershon, Mr Turner'

BEST FILM EDITING

Sandra Adair, Boyhood'
Tom Cross, Whiplash'
William Goldenberg, The Imitation Game'
Joel Cox and Gary Roach, American Sniper'
Barney Pilling, The Grand Budapest Hotel'

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Citizen Four
Finding Vivian Maier
Last Days in Vietnam
The Salt of the Earth

BEST DOCUMENTARY SHORT

Crisis Hotline: Veterans Press 1'
Joanna'
Our Curse'
White Earth'
The Reaper'

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING

Foxcatcher'
The Grand Budapest Hotel'
Guardians of the Galaxy'

BEST PRODUCTION DESIGN

Into the Woods'
The Grand Budapest Hotel'
Interstellar'
The Imitation Game'
Mr. Turner'

BEST SHORT FILM Animated

Feast'
The Bigger Picture'
A Single Life'
The Dam Keeper'
Me and My Moulton'

BEST SHORT FILM – Live Action

Boogaloo and Graham'
Aya'
Butterlamp'
Parvenah'
The Phone Call'

BEST SOUND EDITING

Interstellar'
Unbroken'
The Hobbit: The Battle of the Five Armies'
American Sniper'
Birdman'

BEST SOUND MIXING

Mark Weingarten, Interstellar'
Thomas Curley, 'Whiplash'
Unbroken'
American Sniper'
Birdman'

BEST VISUAL EFFECTS

Interstellar'
Dawn of the Planet of the Apes'
Guardians of the Galaxy'
Captain America: Winter Soldier'
X-Men: Days of Future Past'

BEST WRITING (Adapted Screenplay)

Graham Moore, The Imitation Game'
Damien Chazelle, Whiplash'
Anthony McCarten, The Theory of Everything'
Jason Hall, American Sniper'
Paul Thomas Anderson, Inherent Vice'

BEST WRITING – Original Screenplay

Richard Linklater, Boyhood'
Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo, Birdman'
Wes Anderson and Hugo Guinness, The Grand Budapest Hotel'
Dan Gilroy, Nightcrawler'
E. Max Frye and Dan Futterman, Foxcatcher'

BEST Cinematography

Emmanuel Lubezki, Birdman'
Roger Deakins, Unbroken'
Robert D. Yeoman, The Grand Budapest Hotel'
Dick Pope, Mr. Turner'
Lukasz Zal and Ryszard Lynzewski, Ida'

Urmăreşte cel mai nou VIDEO incărcat pe elle.ro
Recomandari
Publicitate
substantial.ro
Unica.ro
Mai multe din people