Regina Rania a Iordaniei a publicat primele imagini cu nepoata sa, Amina.
:contrast(8):quality(75)/https://www.elle.ro/wp-content/uploads/2025/02/rania.jpg)
Regina Rania a Iordaniei le oferă urmăritorilor o privire în culisele primului moment în care familia sa și-a întâlnit noua nepoată, Amina.
Pe 17 februarie, Regina Iordaniei, în vârstă de 54 de ani, a postat un videoclip emoționant în care mai mulți membri ai familiei sale o cunosc pe fetița nou-născută a fiicei sale, Prințesa Iman, și a soțului acesteia, Jameel Thermiotis. Micuța Amina a venit pe lume pe 16 februarie, la Spitalul Prințului Hashem bin Abdullah II din Aqaba, Iordania.
„Draga Amina alături de familie”, a scris Regina Rania pe Instagram, adăugând o inimă roșie la videoclipul acompaniat de o melodie ritmată în arabă.
Montajul surprinde momente emoționante: Regele Abdullah privindu-și nepoata cu drag la marginea patului, Prințesa Salma intrând în cameră cu un zâmbet cald, iar proaspătul tătic, Jameel, radiind de fericire în timp ce ține un pahar de suc de portocale. Videoclipul surprinde și momentul în care Regina Rania o îmbrățișează călduros pe nora sa, Prințesa Rajwa, care este și a devenit și ea mamă recent. Într-un alt cadru, Prințul Moștenitor Hussein își ține în brațe fiica, Prințesa Iman, în vârstă de șase luni, adusă să-și cunoască noua verișoară.
Videoclipul continuă cu imagini în care Regina Rania se joacă cu micuța Prințesă Iman, iar Prințesa Rajwa, în vârstă de 30 de ani, se uită cu drag la Amina și o aduce pe Iman lângă pătuțul nou-născutei. Mai târziu, Prințesa Salma privește cu afecțiune spre nepoata sa, iar Hussein și Jameel își țin fiicele în brațe, în timp ce micuța Iman întinde mâna spre Amina. Regina Rania este surprinsă mângâindu-și fiica, Prințesa Iman, iar imaginile se încheie cu plasarea unor decorațiuni în pătuțul bebelușei.
Familia regală a Iordaniei s-a mărit duminică odată cu nașterea Aminei, eveniment anunțat oficial de Curtea Regală. „Curtea Regală Hașemită are plăcerea de a anunța că Alteța Sa Regală Prințesa Iman bint Abdullah II și domnul Jameel Alexander Thermiotis au fost binecuvântați, pe 16 februarie 2025, cu o fetiță pe care au numit-o Amina”, se arată în comunicatul oficial.
„Alteța Sa Regală a născut la Spitalul Prințului Hashem bin Abdullah II din Aqaba”, continuă comunicatul. „Curtea Regală Hașemită transmite sincere felicitări și urări de bine Prințesei Iman și domnului Jameel, precum și Majestăților Lor Regele Abdullah II și Regina Rania Al Abdullah, cu această ocazie fericită.”
Potrivit publicației The Bump, numele arab Amina înseamnă „cea sigură”, „cinstită” și „credincioasă”. Micuța Amina este primul copil al Prințesei Iman, în vârstă de 28 de ani, și al soțului său, cu care s-a căsătorit în martie 2023, într-o nuntă regală de poveste.
Regina Rania a anunțat sarcina Prințesei Iman pe 24 ianuarie, cu doar câteva săptămâni înainte de nașterea Aminei. „Doi este un cuplu, trei este o binecuvântare”, a scris Regina Iordaniei pe Instagram, alături de o fotografie siluetată cu Prințesa Iman și Jameel la apus, în care se vede burtica de gravidă a fiicei sale.
Regina Rania și Regele Abdullah, în vârstă de 63 de ani, au patru copii: Prințul Moștenitor Hussein, Prințesa Iman, Prințesa Salma, 24 de ani, și Prințul Hashem, 20 de ani. Micuța Amina este al doilea nepot al cuplului regal. Cei doi au devenit bunici pentru prima dată în august 2024, când Prințul Moștenitor Hussein și soția sa, Prințesa Rajwa, și-au întâmpinat fiica, Iman.
foto: Arhiva ELLE