colectiv, filmul documentar realizat de Alexander Nanau, nominalizat la 2 Premii Oscar 2021

Unul dintre cele mai vizionate documentare în 2020, colectiv, realizat de Alexander Nanau, o co-producție HBO Europe, a fost nominalizat la două Premii Oscar.

colectiv, filmul documentar realizat de Alexander Nanau, nominalizat la 2 Premii Oscar 2021

colectiv, filmul documentar realizat de Alexander Nanau, a fost nominalizat la două Premii Oscar 2021, la categoriile Best Documentary Feature și Best International Feature Film. Produs de Alexander Nanau Production în coproducție cu HBO Europe și Samsa Film, colectiv este un documentar observațional despre evenimentele primului an de la tragedia din clubul Colectiv. Filmul urmărește povestea anului 2016 și se concentrează pe relația dintre autorități și jurnaliști în încercarea de a afla adevărul. colectiv este despre oameni versus sistem, linia fină dintre adevăr și minciună, despre curaj și responsabilitate.

Documentarul Colectiv reia povestea incendiului în urma căruia au murit 64 de persoane și au fost rănite alte 186, și continuă să parcurgă traseul unei părți a societății românești până după alegerile parlamentare din 2016.

În răstimpul acesta, echipa lui Alexander Nanau petrece mult timp în hala Gazetei Sporturilor, filmând în timp real descoperirile echipei de investigații formate din Cătălin Tolontan, Mirela Neag și Răzvan Luțac. Arată, astfel, lucrurile pe care le-am aflat și noi de-atunci: scandalurile Hexi Pharma și Malaxa și protestele pe care acestea le-au generat. Arată căderea unui Guvern și încercările celui tehnocrat, care l-a urmat, urmărindu-l mai cu seamă pe Vlad Voiculescu, fost cărăuș de medicamente vitale peste graniță și susținător al drepturilor pacienților, devenit ministru al sănătății. Arată dezastrul din spitale, transferurile, transplanturile.

Arată și sursele importante ale jurnaliștilor de la Gazeta Sporturilor, medicul Camelia Roiu și contabilul Nicoleta Ciobanu, de la spitalul Malaxa, ca o subliniere a semnificației gesturilor lor de a vorbi când toată lumea tăcea. Arată supraviețuitori – Tedy Ursuleanu a fost la Veneția, la premieră, arătându-și cicatricile ca o dovadă vie a celor întâmplate. Și alt fel de supraviețuitori: din echipa prezentă la Veneția a făcut parte și Narcis Hogea, tatăl lui Alex Hogea, tânărul care a murit fix datorită corupției și incompetenței, deși scăpase relativ ușor din incendiu.

Nominalizările la Premiile Oscar 2021 – lista completă

Best Picture

  • The Father
  • Judas and the Black Messiah
  • Mank
  • Minari
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Best Leading Actress

  • Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
  • Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
  • Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
  • Frances McDormand, Nomadland
  • Carey Mulligan, Promising Young Woman

Best Leading Actor

  • Riz Ahmed, Sound of Metal
  • Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
  • Anthony Hopkins, The Father
  • Gary Oldman, Mank
  • Steven Yeun, Minari

Best Supporting Actress

  • Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
  • Glenn Close, Hillbilly Elegy
  • Olivia Colman, The Father
  • Amanda Seyfried, Mank
  • Youn Yuh-jung, Minari

Best Supporting Actor

  • Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
  • Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah
  • Leslie Odom Jr., One Night in Miami…
  • Paul Raci, Sound of Metal
  • Lakeith Stanfield, Judas and the Black Messiah

Best Director

  • Thomas Vinterberg, Another Round
  • David Fincher, Mank
  • Lee Isaac Chung, Minari
  • Chloe Zhao, Nomadland
  • Emerald Fennell, Promising Young Woman

Best Original Song

  • „Fight For You” from Judas and the Black Messiah
  • „Hear My Voice” from The Trial of the Chicago 7
  • „Husavik” from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • „lo Sì (Seen)” from The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)
  • „Speak Now” from One Night in Miami…

Best Animated Feature Film

  • Onward
  • Over the Moon
  • Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Soul
  • Wolfwalkers

Best International Feature Film

  • Another Round (Denmark)
  • Better Days (Hong Kong)
  • Collective (Romania)
  • The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
  • Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)

Best Original Screenplay

  • Judas and the Black Messiah – Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, & Kenneth Lucas
    Minari – Lee Isaac Chung
  • Promising Young Woman – Emerald Fennell
  • Sound of Metal – Abraham Marder, Darius Marder, & Derek Cianfrance
  • The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Best Adapted Screenplay

  • Borat Subsequent Moviefilm – Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, & Dan Swimer
  • The Father – Christopher Hampton &Florian Zeller
  • Nomadland – Chloé Zhao
  • One Night in Miami… – Kemp Powers
  • The White Tiger – Ramin Bahrani

Best Cinematography

  • Judas and the Black Messiah – Sean Bobbitt
  • Mank – Erik Messerschmidt
  • News of the World – Dariusz Wolski
  • Nomadland – Joshua James Richards
  • The Trial of the Chicago 7 – Phedon Papamichael

Best Film Editing

  • The Father – Yorgos Lamprinos
  • Nomadland – Chloé Zhao
  • Promising Young Woman – Frédéric Thoraval
  • Sound of Metal – Mikkel E.G. Nielsen
  • The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Production Design

  • The Father – Peter Francis, Cathy Featherstone
  • Ma Rainey’s Black Bottom – Mark Ricker, Karen OHara, Diana Stoughton
  • Mank – Donald Graham Burt, Jan Pascale
  • News of the World – David Crank, Elizabeth Keenan
  • Tenet – Nathan Crowley, Kathy Lucas

Best Makeup & Hairstyling

  • Emma – Marese Langan
  • Hillbilly Elegy – Eryn Krueger Mekash, Patricia Dehaney, Matthew Mungle
  • Ma Rainey’s Black Bottom – Matiki Anoff, Mia Neal, Larry M. Cherry
  • Mank – Kimberley Spiteri, Gigi Williams
  • Pinocchio – Dalia Colli, Anna Kieber, Sebastian Lochmann, Stephen Murphy

Best Documentary Short Subject

  • Colette
  • A Concerto Is a Conversation
  • Do Not Split
  • Hunger Ward
  • A Love Song for Latasha

Best Documentary Feature

  • Collective
  • Crip Camp
  • The Mole Agent
  • My Octopus Teacher
  • Time

Best Live Action Short Film

  • Feeling Through
  • The Letter Room
  • The Present
  • Two Distant Strangers
  • White Eye

Best Animated Short Film

  • Burrow
  • Genius Loci
  • If Anything Happens I Love You
  • Opera
  • Yes-People

Best Original Score

  • Da 5 Bloods – Terence Blanchard
  • Mank – Trent Reznor, Atticus Ross
  • Minari – Emile Mosseri
  • News of the World – James Newton Howard
  • Soul – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

Best Sound

  • Greyhound – Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer
    Mank – Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin
  • News of the World – John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum
  • Soul – Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro
  • Sound of Metal – Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana

Best Visual Effects

  • Love and Monsters – Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt, Brian Cox
  • The Midnight Sky – Matt Kasmir, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon
  • Mulan – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram
  • The One and Only Ivan – Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez
  • Tenet – Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R. Fisher, Mike Chambers

Best Costume Design

  • Emma – Alexandra Byrne
  • Mank – Trish Summerville
  • Ma Rainey’s Black Bottom – Ann Roth
  • Mulan – Bina Daigeler
  • Pinocchio – Massimo Cantini Parrini

Citește și:
EXCLUSIV! Camelia Roiu, femeia care a spus adevărul la Colectiv: „Atunci mi-am dat seama că vor muri toți'

Urmăreşte cel mai nou VIDEO incărcat pe elle.ro
Recomandari
peroz.ro
Publicitate
Unica.ro
Mai multe din people